Pierwsza Komunia Święta – wystawnie czy skromnie?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Maj to w Polsce czas Pierwszych Komunii Świętych. Nie jest tajemnicą, że decyzją o przystąpieniu dziecka do tego sakramentu podejmują zarówno rodzice wierzący jak i obojętni religijnie. Jeśli jesteś lub będziesz mamą małego „komunisty”, to bez względu na to jakie reprezentujesz poglądy musisz podjąć decyzję co do kształtu uroczystości. Podstawowe pytanie brzmi: Komunia Święta skromnie czy wystawnie?
Każda z tych opcji ma swoich zwolenników. Dyskusja pozostaje nierozstrzygnięta.

komunia_święta_mumciuch
Proponujemy Ci krótką „debatę”, czyli przyjrzenie się „za i przeciw” każdej z tych opcji. Niech będzie to dla Ciebie inspiracja przy podejmowaniu osobistej decyzji.

A oto argumenty za każdą z możliwości.

„KOMUNIA ŚWIĘTA WYSTAWNIE”

  1. Pierwsza Komunia Święta to ważna, niepowtarzalna uroczystość. Ten fakt należy podkreślić przez odpowiednią oprawę.
  2. Komunia jest jedną z nielicznych okazji do spotkania w szerokim kręgu rodzinnym. Daje możliwość zacieśnienia więzi
    i odświeżenia rodzinnych kontaktów.przyjęcie_komunia_święta_mumciuch
  3. Organizacja wystawnego przyjęcia i obdarowanie potomka licznymi prezentami to wyjście naprzeciw oczekiwaniom dziecka. Pierwsza Komunia Święta to jego dzień i powinno czuć, że jest w centrum uwagi wszystkich uczestników uroczystości.
  4. Piękny strój (sukienka komunijna czy buty komunijne) podkreśla indywidualność dziecka i rangę wydarzenia.

                             „KOMUNIA ŚWIĘTA SKROMNIE”

  1. Dzień Pierwszej Komunii Świętej to wydarzenie przede wszystkim religijne. Zbyt bogata oprawa uroczystości może przysłonić jego duchowy wymiar.
  2. Organizacja wystawnego przyjęcia wiąże się z dużymi wydatkami, co może zbytnio obciążać rodzinny budżet.różaniec_komnia_święta_mumciuch
  3. Na ile to możliwe, dziecko powinno być skupione na wymiarze duchowym przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Obdarowywanie drogimi prezentami odwraca jego uwagę od spraw najważniejszych i ugruntowuje postawę roszczeniową.
  4. Skromny strój nie rozprasza dziecka, i co ważniejsze, nie wywołuje zazdrości i współzawodnictwa szczególnie między dziewczynkami.

Nawet wtedy, gdy po rozpatrzeniu wszystkich „za i przeciw” wyrobisz sobie swoją własną opinię, przed podjęciem decyzji zastanów się na ile powinnaś liczyć się ze zdaniem bliskich Ci osób i na ile ważne są dla Ciebie oczekiwania dziecka.

A może uważasz, że jako matka masz pełne prawo do decyzji zgodnej z Twoją postawą życiową i systemem wartości?

Obojętnie jaką opcję wybierzesz, życzymy Ci aby ten szczególny dzień był dla Was wszystkich prawdziwym rodzinnym świętem:)

Skip to content